Z jakich powodów kleszcze są tak niebezpieczne dla ludzi, w jaki sposób wykryć można boreliozę.

kleszcz na ręce
Większość osób śmiertelnie boi się drapieżników, ale w rzeczywistości to nie one będą najbardziej groźne. Dużo większe niebezpieczeństwo niesie na przykład spotkanie z niewielkimi owadami czy pajęczakami, które albo posiadają zabijający jad, albo też mogą zarazić jedną z groźnych chorób.

W naszym klimacie nie ma wprawdzie niebezpiecznych pająków, ale coraz większy problem stanowią kleszcze. Łagodne i ciepłe zimy, bez dużych mrozów i mała ilość wrogów w naturze spowodowały w ostatnich latach ogromny wysyp tych pajęczaków. Obecnie można je spotkać w zasadzie wszędzie, nawet miejskie parki i place zabaw nie są od nich wolne, a spotkanie z nimi może nieść bardzo poważne konsekwencje ze zdrowiem.

Jeśli się ją znajdzie, to należy koniecznie zacząć leczenie, najczęściej mocną kuracją antybiotykową. Aby to badanie było wiarygodne, to trzeba odpowiednio szybko dostarczyć kleszcza do laboratorium, a nie zawsze będzie taka możliwość. Jeśli się go nie – patrz szczegóły – uda zbadać, to trzeba obserwować, czy nie pojawiają się jakieś charakterystyczne symptomy, można też za jakiś czas samemu zrobić odpowiednie borelioza testy.

kleszcz - perspektywa

Każde wkłucie kleszcza może być niebezpieczne, ponieważ są one nosicielami wielu groźnych chorób. Na kleszczowe zapalenie opon mózgowych wręcz można umrzeć, lecz na szczęście jest na nie dostępna szczepionka. Szczepionki niestety nie ma na boreliozę, następną chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Zaczęcie odpowiednio wcześnie leczenia daje duże szanse wyleczenia, lecz nie każdy z kleszczy nią zaraża i nie (nasze linki) wszystkie zakażenia dają charakterystyczne symptomy. Jeśli więc ktoś został ukąszony i nie chce niepotrzebnie brać antybiotyków, to zrobić powinien badanie kleszcza w celu wykrycia bakterii.

Kleszcze można spotkać między wiosną a jesienią, przybierając różne formy, z jakich każda potrzebuje napić się zwierzęcej krwi. Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie skaczą one z wysoka, ale przesiadują na niżej położonych gałęziach, krzewach i trawach. Jeżeli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają odpowiedniego miejsca na ciele i zaczynają żerować.