W jaki sposób należy umeblować stomatologiczny gabinet, jakiego rodzaju wyposażenia będzie wymagał.

Dentysta
Urządzony w nowoczesny sposób gabinet stomatologiczny powinien jak najbardziej pomagać stomatologom w ich codziennej pracy. Rzecz jasna nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie zastąpi praktyki i doświadczenia, jednak dzięki niemu można całkowicie rozwinąć ile się umie. Wyposażenie gabinetu jest drogie, na początek liczyć się trzeba z co najmniej pięćdziesięcioma tysiącami złotych na niezbędne elementy, a jeżeli ktoś by chciał od razu zakupić mikroskop albo rentgen, to kwota będzie znacznie wyższa.

Podstawą każdego gabinetu będzie unit, to na nim właśnie przyjmuje się pacjentów, a dodatkowo przechowuje wszystkie niezbędne narzędzia. Współczesne unity są wykonywane w formie bardzo wygodnych foteli, z możliwością pełnej regulacji oparcia. Nad fotelem umieszczona jest wydajna lampa, przy pomocy której dentysta (kliknij tutaj) może sobie wszystko oświetlać przy pracy. Istotną częścią unitów są również spluwaczka oraz ssak, za ich pomocą można się pozbywać nadmiaru śliny, która może znacznie przeszkadzać podczas przeprowadzania różnych zabiegów.

Kolejną część unitu stanowią najróżniejsze narzędzia stomatologiczne (zobacz także narzędzia stomatologiczne), przy pomocy których dentyści wykonują swoją pracę. Podstawą będzie tutaj parę rodzajów wiertarek do borowania, z różnymi prędkościami obrotowymi. Końcówki są umieszczane w specjalnej sekcji unitu, w wygodnym i łatwo dostępnym miejscu, za to sterowanie nimi odbywa się przy pomocy pedałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dentysta ma obie ręce wolne i będzie się mógł skupiać na tym, aby jak najlepiej przygotować zęba.

pejzaż - zdrowie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzebne więc będą szczypczyki, zgłębniki i lusterka, one służą do wykonywania podstawowych czynności, ale też wiele innych, rzadziej wykorzystywanych. W wielu gabinetach zapewne się także pojawią rozmaite mikrosilniki, są one potrzebne jeśli dany lekarz będzie się zajmował tego typu leczeniem.

Uzupełnieniem oprzyrządowania unitu będzie odpowiednia lampa do utwardzania wypełnień, aktualnie właśnie w ten sposób wykonywane są najbardziej popularne. Należy także wspomnieć o narzędziach drobnych, stosowanych przy badaniu zębów i czynnością wiążących się z ich leczeniem.

Categories: Bez kategorii