W jaki sposób dbać o zęby i dziąsła?

stomatolog - marina
Higiena jamy ustnej jest konieczna dla podtrzymania zdrowych zębów oraz przyzębia. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zębów jak też przyzębia, a w dalszej konsekwencji – o tym się najczęściej nie pamięta – dla całego układu, jest próchnica. Jej przyczyna jest całkiem niewinna – gromadząca się nazębna płytka jak też rozkładające się pozostałości pokarmów. Ich usunięcie to jedyna droga ratunku.

Płytka nazębna składa się w 70 proc. z drobnoustrojów i toksycznych produktów ich rozkładu. Z reguły są to kwasy odpowiadające za niszczenie szkliwa zębów (co prowadzi do próchnicy) a także związki niszczące tkanki przyzębia. Konieczną do życia energię drobnoustroje czerpią z pozostałości żywnościowych, przede wszystkim słodkich. Im dłużej rozkładające się resztki zostają w jamie ustnej, tym gorzej . Niezależnie od tego drobnoustroje tworzące płytkę nazębną ułatwiają jej kolonizację przez inne mikroby. Mechaniczne działanie płytki nazębnej na dziąsło ułatwia inwazję drobnoustrojów w głąb. Tak więc płytki nazębne są w ustach niepożądane więc należy je stamtąd usuwać. Jest mnóstwo sposobów czyszczenia zębów. Dobrze, jeśli to dentysta przesądza o najbardziej odpowiednim dla każdego sposobie.

stomatolog - marina
Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com

Dwa razy w roku zaleca się wizytę kontrolną u dentysty. W jaki sposób znaleźć dobrego specjalistę w własnym mieście? Wystarczy w przeglądarkę internetową wbić zwrot najlepszy periodontolog ewentualnie stomatolog (zobacz strona internetowa) Łódź.

Podstawowym przyborem służącym do czyszczenia jamy ustnej jest szczotka do zębów, która to musi być wymieniana co parę tygodni. Jej kształt najodpowiedniej dobierać indywidualnie. W ostatnim czasie niezmiernie dobre oceny uzyskują szczoteczki elektryczne. Najbardziej korzystne będzie szorowanie ząbków po każdym posiłku, a przynajmniej rankiem a także wieczorem. Istotne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej. Jeżeli idzie o eliminację poddziąsłowej płytki nazębnej oraz pozostałości pokarmowych spomiędzy zębów, niezastąpiona jest nitka dentystyczna – stomatolog z Łodzi. Poruszamy nią w górę a także w dół blisko powierzchni stycznej pomiędzy zębami, używając za każdym razem nowego jej fragmentu. Dostępne są rozliczne rodzaje nici dentystycznych, również w edycjach fluorowanych. Nitka woskowana zostawia cienką warstwę wosku na nawierzchni zęba, co utrudnia przenikanie fluoru zawartego w paście do zębów. Z tego względu tej nici należy używać po szczotkowaniu.

Innymi instrumentami do czyszczenia przestrzeni między zębami są wykałaczki i szczotki międzyzębowe. Dzisiaj polecane są wykałaczki o trójkątnym przekroju. Istnieją także wykałaczki z fluorem. Duże przestrzenie międzyzębowe nastręczają odpowiednio dobranych szczoteczek. Istotnym zabiegiem higienicznym będzie szczotkowanie języka. Gromadzi się na nim nalot stanowiący magazyn komponentów płytki nazębnej.