

Jeśli nic się z tym nie zrobi, to dojść może do bardziej poważnych dolegliwości, włącznie z coraz częściej pojawiającą się depresją. Choroba ta zaliczana jest do bardzo podstępnych, bo tak naprawdę nie będzie dawać jakiś specyficznych objawów, czasami ciężko ją zdiagnozować, a leczenie jest niekiedy długie i może wymagać wielu poświęceń. Dużo lekarzy myli stany depresyjne z innymi chorobami i schorzeniami i zaczyna kierować terapię w niewłaściwym kierunku, co jeszcze bardziej komplikuje życie pacjentów – polecana strona.
Nawet jeżeli jednak ktoś nie ma jeszcze depresji, a jest już na etapie nie radzenia sobie z codziennymi problemami, to raczej powinien skorzystać z odpowiedniej pomocy – np. odpowiednia będzie psychoterapia. Wówczas ma duże szanse na to, żeby z tych kłopotów wyjść, pewne sprawy przemyśleć i wrócić do normalności.
A tymczasem rola tego lekarza jest zupełnie odmienna, w pierwszej kolejności chce on pomóc pacjentom zrozumieć ich kłopoty, a później wskazuje sposoby i techniki na to, żeby ktoś mógł sobie z nimi poradzić. Pierwsza część współpracy z psychologiem polega na rozmowie, w czasie której lekarz uzyskuje informacje o chorym, słucha go i analizuje jego zachowania i motywację. Istotne jest również zdobycie zaufania pacjent, bo jedynie wtedy lekarzowi uda się dowiedzieć o nim odpowiednio dużo.