Trudny okres dorastania – kiedy warto poprosić o wsparcie psychoterapeutę?

psychoterapia młodzieży
Etap dorastania niesie ze sobą różnorodne trudności i dylematy. Młody człowiek nierzadko doświadcza specyficznych nastrojów, może reagować gwałtownie, podchodzić bardzo emocjonalnie do niektórych spraw. Jeśli zachowanie dziecka budzi niepokój, a rozmowy nie przynoszą skutków, warto zapisać na konsultacje terapeutyczną. Odpowiednie działanie pozwoli uniknąć stanów lękowych czy depresyjny bądź innego rodzaju trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków
Źródło: flickr.com

Czas dojrzewania to bardzo trudny etap w życiu. Młody człowiek staje przed nowymi i próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasem dzieje się tak, że w tym czasie nastolatek zaznaje wiele cierpienia, które dodatkowo utrudnia budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, jak również dorosłymi, a ponadto realizację obowiązków szkolnych. Wejście w nowe role życiowe oraz zbudowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, stąd często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym okresie pojawiają się rozmaite problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, nerwice, fobie, depresje, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia. Wymienione problemy mają różne przyczyny, jednak każdy nastolatek w specyficzny sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. By móc znaleźć ich przyczynę, a przede wszystkim rozwiązanie, warto udać się do psychoterapeuty, który pomaga w poradzeniu sobie z różnymi kłopotami, z którymi często zmaga się młodzież.

W takiej kwestii jak psychoterapia http://www.psycholog-wroclaw.com/oferta/psychoterapia-psychodynamiczna Kraków zapewnia spory wybór doskonałych specjalistów. Także jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia (psychodynamiczni-gdynia.pl/psychoterapia/o-psychoterapii/) młodzieży Kraków (czytaj więcej) z pewnością nie zawiedzie. W czasie rozmowy, specjalista stara się rozpoznać na czym polegają trudności z jakimi zmaga się młody człowiek i z jakiej pomocy powinien skorzystać. Psychoterapeuci proponują również spotkania z rodzicami czy opiekunami, którzy mają wątpliwości bądź potrzebne jest im fachowe wsparcie w trudnym okresie dojrzewania dziecka.

Jeśli coś niepokoi rodziców, na początek proponowana jest konsultacja psychologiczna. Zazwyczaj pierwsze spotkanie odbywa się przy obecności rodzica. Drugie spotkanie to zebranie istotnych informacji od dziecka i rodzica oraz opracowanie planu pomocy. Kolejne spotkania zazwyczaj odbywają się już z nastolatkiem, bez obecności rodziców i służą ustaleniu zasad współpracy w przypadku rozpoczęcia psychoterapii. W niektórych przypadkach poza psychoterapią indywidualną proponowana jest także psychoterapia grupowa.