Pneumokoki – szczepionki dla dzieci

Szczepionka
Ostatnimi czasy pojawiają się znacznie intensywniej opinie, propagujące ideę nieszczepienia małych dzieci na różnego typu schorzenia. Lecz póki większość naukowców nie zaleca takiego podejścia, słuszniej jest profilaktycznie zabezpieczyć nasze dziecko, zwłaszcza przed pneumokokami. Są to bakterie, które przenoszą się formą kropelkową, powodując u większości zainfekowanych bardzo poważne schorzenia. Z tego powodu słuszniej nie szafować zdrowiem (a czasem nawet życiem) swojej pociechy, i zaszczepić ją jak najszybciej.

Ogromnie niebezpieczne są powikłania po zakażeniu pneumokokami, takie jak niedosłuch czy padaczka. Jednak w niektórych przypadkach może niestety zakończyć się zgonem dziecka. Jeżeli wydarzy się wstrząs septyczny, to śmiertelność dochodzi do 50 procent. Z tego powodu tak dużo mówi się o konieczności szczepień przeciw pneumokokom. Szczepienie pneumokoki (zobacz) nie jest darmowe. Jednak tutaj także do głosu dochodzą osoby przeciwne szczepieniom.

Jeśli zaintrygowała Cię ta strona, szybko sprawdź link tabletki omega 3 a dowiesz się znacznie większą ilość danych, które na pewno wywołają u Ciebie śliczny uśmiech.

Przestrzegają oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. To zaburzenia, jakie mogą wydarzyć się po szczepionce. Tego typu reakcji organizmu może być wiele, od zwykłych obrzęków i czerwonych plam, po gorączkę, drgania organizmu, a w ciężkich przypadkach również wstrząs anafilaktyczny czy posocznica. Jednak te najbardziej tragiczne w skutkach powikłania, zdarzają się o wiele rzadziej aniżeli ciężkie przypadki chorób przez pneumokoki.

Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić?
Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Pneumokoki kiedy szczepić (zobacz)?
Bakterie te, są najbardziej groźne dla maluchów do drugiego roku życia, bowiem wtenczas ich układ immunologiczny nie jest zbytnio rozwinięty i często nie radzi sobie z różnymi infekcjami. A zakażenie może doprowadzić do ciężkiej sepsy, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym także gardła, choroby ucha środkowego i wielu innych, groźnych przypadłości. Lekarze zalecają, aby szczepienia przeciwko pneumokokom wykonywać w pierwszym kwartale życia smyka, żeby jak najszybciej był uodporniony. Dostępne są dwa odmienne medykamenty – dla dzieci do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie różne, bowiem w zależności od liczby lat smyka, jego układ odpornościowy inaczej reaguje na wszelkie preparaty.

Jeśli chodzi o to jak rozpoznać chorobę, to musimy powiedzieć, że dużo będzie zależeć od jej umiejscowienia oraz wieku schorowanej osoby.

Jeżeli chcesz uzyskać pokrewne dane na prezentowany temat, to w pierwszej kolejności zerknij tutaj i przenieść się do portalu, a odnajdziesz tam mnóstwo nowych wiadomości.

Nie mniej pneumokoki objawy dają początkowo dość trudno rozpoznawalne, gdyż ma szansę zjawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej chwili może okazać się pomylone z odmiennymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtenczas też może występować. Dlatego tak ważne jest to, żeby przy tego typu objawach jak najszybciej wybrać się do lekarza, gdyż jedynie on może wydać odpowiednią opinię, a choroba ta przebiega szybko i może być tragiczna w skutkach.

Ochraniają one przed zakażeniem najbardziej znanymi typami pneumokoków, jakie bardzo często wywołują choroby inwazyjne. Drugi typ to szczepionki polisacharydowe, jakie można używać dopiero po drugim roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najczęstszymi rodzajami pneumokoków, jakie w naszym kraju odpowiadają za około 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widzimy jest to temat, który dotyczy ogromnej ilości osób. Nie można go w związku z tym lekceważyć.