Jakie wyposażenie powinno się znajdować w gabinecie dentystycznym, aby dało się w nim przyjmować jakiś pacjentów.

artykuły dentystyczne
Nawet bardzo dobry stomatolog nie da rady całkowicie wykorzystać swoich umiejętności bez odpowiednich narzędzi. Z tego też powodu dobrze urządzony gabinet to podstawa, jeśli będzie się chciało myśleć o zdobyciu odpowiedniego grona pacjentów, bez tego nie ma nawet co myśleć o rozpoczynaniu swojej praktyki.

artykuły dentystyczne
Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com

Jak w każdej dziedzinie medycyny również w stomatologii nastąpił w ostatnich latach bardzo duży postęp. Pojawiło się sporo nowoczesnych urządzeń umożliwiających znacznie lepszy poziom diagnostyki niż dawniej, a oprócz tego zaawansowane materiały protetyczne, lekarstwa i wypełnienia. Dzięki temu można zęby leczyć znacznie dokładniej i lepiej niż dawniej, radząc sobie nawet z pozornie beznadziejnymi sytuacjami. Rzecz jasna wiedzy i doświadczenia dentysty nie są w stanie zastąpić najskuteczniejsze nawet mikroskopy i aparaty rentgenowskie, lecz zaawansowany sprzęt stomatologiczny na pewno będzie ogromnie pomocny. W rękach sprawnego dentysty będzie on niezwykle przydatny, a i tym mniej wprawnym stomatologom z pewnością sporo pomoże.

Podstawą każdego gabinetu dentystycznego jest fotel, nazywany również unitem. To na nim właśnie przyjmowani są pacjenci, dlatego też powinien on posiadać określone parametry. Po pierwsze konieczna jest opcja opuszczania oparcia w zasadzie do pozycji poziomej, dzięki czemu lekarz ma możliwość dostępu ze wszystkich stron do zębów pacjenta. Poza tym unity powinny być wyposażone w oprzyrządowanie konieczne podczas leczenia. Do podstawowych należy zaliczyć ssak, ślinociąg i dmuchawkę, a także lampę z mocnym światłem i komplet różnych wiertarek. To przy ich pomocy realizuje się najważniejsze stomatologiczne zabiegi a także przeprowadza przeglądy zębów.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia są różne narzędzia. Dentysta musi posiadać przede wszystkim lusterko, szczypczyki i zgłębnik stomatologiczny, ale także odpowiedni zestaw wierteł do borowania. Do niezbędnego w gabinetach wyposażenia zaliczyć także się powinno lampę do utwardzania wypełnień i urządzenie do sterylizacji, lecz poza nimi można jeszcze dokupić wiele sprzętów pomagających w codziennej pracy.