Czym jest laboratorium oraz jakiego rodzaju przyrządy w nim powinny się znaleźć? jakich rzeczy nie powinno tam zabraknąć?

Probówki laboratoryjne
Laboratorium jest miejscem, w jakim prowadzi się różne badania naukowe lub pozyskuje się wynik badań lekarskich. By pełniło swoje zadanie ważny jest specjalistyczny sprzęt do laboratorium. Co w związku z tym znajduje się w takim miejscu?

Sprzęt do laboratorium
Autor: Tekniska museet
Źródło: http://www.flickr.com

Ilość rzeczy, które tam są jest ogromna dlatego też na pewno nie sposób wymienić wszystkich. Gdy dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju odczynniki czy substancje chemiczne oraz meble, które muszą całość zmieścić, to robi się nam spory zbiór. Z pewnością też każde laboratorium prezentuje się trochę inaczej, zależnie od tego, do czego się go używa. Do podstawowych narzędzi należy ampuła laboratoryjna, jest to szczelne naczynie, w jakim przechowujemy różne substancje, jakich nie powinno się trzymać w normalnych pojemnikach.

Do wymierzenia cieczy może służyć menzurka, która jest chyba dużej ilości osób znana chociażby z lekcji chemii. Pipeta to następna znana rzecz, to po prostu szklana rurka, którą przenieść można najróżniejsze ciecze. Dostępne są także pipety automatyczne, jakie bardzo precyzyjnie mogą wymierzyć różnego rodzaju substancje. Do tych bardziej złożonych urządzeń potrzebne są też jednorazowe końcówki do pipet. Do dozowania stosowany jest też wkraplacz, którym można z dużą precyzją oraz powoli wkraplać potrzebne substancje.

Probówka należy do niewielkich naczyń, jakich w laboratorium powinno być pod dostatkiem. Przez wzgląd na jej kształt, jaki uniemożliwia stawianie na płaskiej powierzchni, przydatny jest też statyw na probówki. Z takich skomplikowanych oraz mniej znanych sprzętów trzeba wymienić eksykator. To takie naczynie przypominające kształtem garnek.

Jeśli masz ochotę zgłębić dane na omawiany wątek, to odsyłam do serwisu (http://www.radom.centrumdemed.pl/implanty/) w którym odnajdziesz dużo ciekawych danych, które szczegółowo omawiają temat.

Jego ścianki zrobione są z grubszego szkła a całość zamyka się szczelną pokrywką. W tego typu miejscu możemy trzymać próbki, które są wrażliwe na wilgotne powietrze.

To jedynie część spotykanych w laboratorium naczyń używanych na co dzień. Trudno jest tak w jednym miejscu powiedzieć o kompletnym wyposażeniu jak różne rozdzielacze, parowniczki czy tygle. Na pewno laboratorium to miejsce wyjątkowe, jakie składa się z wielkiej ilości rzeczy.