Co czyha na nas w lecie – kilka często pojawiających się przypadków

Kleszcz na ręce
Lato, to pora roku, kiedy zdecydowanie więcej i częściej możemy przebywać na świeżym powietrzu i cieszyć się obecnością słońca i wyższych temperatur. Możemy na bieżąco uprawiać sport, wylegiwać się na hamaku czy grillować razem ze znajomymi pod lazurowym niebem. Na ogół więc ta pora roku kojarzy się nam bardzo przyjemnie i chcielibyśmy, aby trwała jak najdłużej. Jednakże w lecie czekają na nas również rozmaite zagrożenia. Jakie?

Kleszcz

Przede wszystkim nim udamy się do lasu, warto zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty i akcesoria, jakie będą przydatne z chwilą, gdy zechcemy rozbić biwak i zorganizować dla siebie miejsce odpoczynku. Niezwykle istotne jest również zabranie odpowiedniej odzieży – klapki czy koszulki na ramiączkach nie zawsze są odpowiednim rozwiązaniem. Lepiej założyć solidniejsze buty i lepsze okrycie, zważywszy, że las doskonale chroni przed nadmiarem gorąca i najczęściej temperatura na jego terenie jest dużo niższa, niż poza nim. Okrycie jest ważne również dlatego, że w lesie pojawia się więcej rozmaitych owadów i innych stworzeń, jakie mogą nas ukąsić i spowodować w ten sposób niepotrzebny kłopot.

Zajmujący materiał? Jeśli masz takie przekonanie, to tak samo interesujące zagadnienia znajdziesz też we wpisie, który jest tu!

Warto na pewno – zwłaszcza już po opuszczeniu lasu – zrobić sobie badanie kleszcza, aby wyeliminować zachorowanie na znaną beroliozę, która występuje coraz częściej. Jest to dolegliwość, która może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu, stąd też jeśli chodzi o tego typu chorobę jak borelioza testy (www), szczególnie po leśnym biwakowaniu, są konieczne.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń jakie mogą nieść ze sobą ukąszenia kleszczy jest borelioza – epidemiczna choroba wywoływana przez bakterie Borrelia, jakie są przenoszone między innymi przez kleszcze z rodziny Ixodes. Objawy boreliozy przypominają wiele innych chorób, co jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ sporo osób lekceważy początkowe oznaki tej przypadłości. Natomiast borelioza jest w stanie zaatakować niemal każdy narząd w naszym ciele – mózg, układ nerwowy, mięśnie bądź też stawy a nawet serce. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na sprawdzenie czy na naszej skórze nie ma żadnych nieporządanych pasażerów ”bez biletu. Dobrze jest przeprowadzić właściwe badanie kleszcza jeśli znajdziemy kleszcza np. po przechadzce w lesie. Kiedy chcemy mieć pewność, że nie zostaliśmy właśnie zakażeni boreliozą, to powinniśmy przeprowadzić wspomniane badanie [badania prenatalne] w odpowiednich ośrodkach. Jeżeli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, mamy możliwość wykonać w jakimkolwiek Punkcie Pobrań. Należy pamiętać, iż wczesne działanie na które się zdecydujemy jest w stanie uratować nasze zdrowie a wielu przypadkach również i życie. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka daje sporą szansę na wyzdrowienie a tym samym uniknięcie powikłań oraz kolejnych problemów wynikających z tej choroby – zobacz.

ukąszenie kleszcza to stan, który musi być kontrolowany przez lekarza, dlatego, że rumień wędrujący często zanika po miesiącu bez względu na to czy był hospitalizowany czy też nie, ale borelioza może się ujawnić po jakimś czasie. W początkach ślad umiejscawia się w punkcie ukąszenia, ale w późniejszych etapach przenosi się np. na uda, pośladki, obszar głowy,pachwiny, pachy, a także pod kolana. Jeżeli test na boreliozę jest pozytywny to wymagana będzie kuracja antybiotykowa.

Kleszcze żerują między wiosną a jesienią, przybierając różne formy, z których każda będzie się musiała napić krwi. Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie skaczą one z drzew, lecz siedzą na nisko położonych gałęziach, krzewach czy trawie. Jeśli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają najlepszego miejsca na skórze i się wkłuwają.